Zazimování hortenzie velkolisté a pilkaté.

22.11.2020
Zazimování hortenzie velkolisté a pilkaté.

ZAZIMOVÁNÍ HORTENZIE VELKOLISTÉ a HORTENZIE PILKATÉ (Hydrangea macrophylla a Hydrangea serrata)

Průběžně se na mnoha zahradnických skupinách objevují dotazy na zazimování hortenzií, což mě vyprovokovalo k tomuto příspěvku. Ti, co už tyto moje fotky viděli, ať prosím prominou.

Tato rada se netýká ostatních běžně pěstovaných druhů - ty můžete na zahradě ponechat bez zásahu, ani je nestříhejte.

Pro správné zazimování hortenzií velkolisté je důležité pochopit jejich život. Květy se u těchto hortenzií zakládají rok předem, než je uvidíte. I ty vaše už mají květy založené, je to ovšem mikroskopický proces, který není volným okem viditelný. Tyto květy se zakládají v nejhornější části nových výhonů. Proto je při zazimování nutné ochránit zejména tyto vrchní pupeny, což je dost obtížné. Principem zazimování není dostat je do tepla ani jim nějaké teplo vyrobit. Důležité je tyto pupeny pořádně zastínit, aby je zimní sluníčko, nebo už silnější slunce předjarní, neprobudilo zbytečně brzy k rašení. V tomto stavu jsou pupeny hortenzií nejvíce k mrazu náchylné. Pokud se vám povede udržet je přes celou zimu ve "spánku" máte skoro vyhráno, pokud tedy nepřijdou velmi pozdní mrazy, jak se stalo letos.

POSTUP:

1. Nasbírejte si listy, které nejsou nasákavé - za nejlepší považuji listy dubů, možná se dají použít i jiné. Budete jich potřebovat poměrně hodně, abyste mohli zasypat celou rostlinu.

2. Několik tyček napíchejte kolem hortenzie, kterou chcete zazimovat. Když je vaše hortenzie příliš široká, můžete ji trošku svázat, čím zmenšíte její objem a množství listí nutného k zazimování.

3. Na tyto tyčky upevněte králičí pletivo minimálně do stejné výšky, jakou dosahují nejvyšší výhony hortenzie, čímž vytvoříte ohrádku kolem celé rostliny.

4. Dubové listí opatrně nasypejte na rostlinu tak, aby celá rostlina byla v listí dokonale utopena. V tomto stavu se rostlina ponechá přes celou zimu a začátek jara. Poté se ohrádka rozebere, listí odstraní a rostlina se ostříhá podle pravidel náležících k tomuto druhu.

Je to pracné, ale fungující opatření.

Pavel Chlouba

Zazimování hortenzie velkolisté a pilkaté.
Zazimování hortenzie velkolisté a pilkaté.
Zazimování hortenzie velkolisté a pilkaté.
Zazimování hortenzie velkolisté a pilkaté.