
Pokud na zahradě zrovna neleží sníh, může být hodně zajímavá a atraktivní i na začátku února. Všechny obrázky, které jsou součástí tohoto příspěvku jsou z jedné malé rodinné zahrady a vznikly 4.2. letošního roku. Střídají se v ní velmi výrazné rostliny s jemnějšími strukturami a možná i méně nápadnými barvami. Někteří tvůrci zahrad ale tvrdí, že i hnědá - je barva. Kdo se naučí vnímat méně okázalé věci, má větší naději najít si krásu zahrady v období, kdy odpočívá.
Foto č. 1 - Hamamelis x intermedia 'Ruby Glow' (cz - vilín, sk - hamamel) je typickou zimní dřevinou. Jeho nitkovité květy se otevírají hned, když je pár dnů nad nulou. Když se opět ochladí, kvítky se svinou a zimu přečkají v málo atraktivní poloze. Po oteplení se opět rozvinou bez poškození. V plné kráse vydrží i měsíc.
Foto č. 2 - Nandina domestica 'Firepower' je kompaktní, stálezelený keřík, jehož listy se na zimu, zejména v horní části přebarví do oranžově červených odstínů.
Foto č. 3 - Hortenzie stromečkovitá - Hydrangea arborescens - vytváří četná soukvětí, která se ponechávají na rostlině až do předjaří. Zejména v ranním, či odpoledním slunci propouštějí část paprsků a rozehrávají pro vnímavé osoby jemnou hru světel a stínů.
Foto č. 4 - Některé odrůdy kleče (sk - kosodreviny) si i přes zimu udržují velmi svěží barvu. Na obrázku je velmi pomalu rostoucí odrůda Pinus mugo 'Sherwood Compact', ale stejnou práci odvede i mnoho jiných odrůd.
Foto č. 5 - Perovskie se pěstují zejména kvůli záplavě jemně modrých kvítků na konci léta. Její natě se odstraňují až v předjaří - do té doby vnášejí do záhonů stříbrný efekt silný zejména při pohlazení od slunce, nebo naopak v ranních mrazivých mlhách.
Foto č. 6 - Když třezalka v létě kvete drobnými žlutými kvítky, které se později vyvinou na barevné plody, je to velká nádhera. Druhý efekt ale nastává v zimě, kdy se jejich malé plody rozpukávají na jednotlivé díly a lehkým pohupováním na sebe upozorňují, že také stojí za trochu obdivu.