Vzácné druhu cibulovin.

22.10.2019
Vzácné druhu cibulovin.

Ešte je stále čas vysádzať jarné cibuľoviny. Kto na jeseň bude myslieť na jar, užije si mnoho krásnych prekvapení. Tulipány, narcisy, krokusy či hyacinty - všetky tieto rastliny väčšina záhradkárov a záhradníkov dobre pozná. My vám však chceme neustále rozširovať vaše obzory, preto prinášame malú ukážku druhov, ktoré sú vzácne alebo menej obvyklé. 

foto č.1 - Rod Arisaema pochádza z Východnej a Strednej Ázie, je pomerne bohatý, obsahuje viac ako 200 druhov. Pestovanie je dosť náročné, vo vonkajších podmienkach sa dá pestovať len veľmi malé množstvo druhov.

foto č. 2 - Merendera montana, pochádza zo Španielska, pestovať sa u nás dá bezpečne jedine v skalničkovom skleníku. Jej krása je dosť neobvyklá.

foto č. 3 - Narcissus bulbocodium rastie v Španielsku, Francúzsku a v niektorých krajinách severozápadnej Afriky. Je to veľmi ozdobný druh, je mimoriadne mrazuvzdorný, ale citlivý hlavne na mokro v zimnom období.

foto č. 4 - V Turecku rastie na suchých a kamenistých stráňach nízka rastlina, ktorá sa trochu podobá modrici, trošku hyacintu. Je to ale samostatný rod – celým názvom Hyacinthella glabrescens. Kvitne veľmi skoro a je preto považovaná za veľmi váženého posla jari. 

foto č. 5 - 

Ipheion uniflorum je nežná rastlina, ktorá pochádza z ďalekej Argentíny a Uruguaja. V teplejších oblastiach republiky by mala byť odolná. V lete potrebuje úplné sucho, kvitne od apríla do mája.

foto č. 6 - 

Iris nicolai patrí medzi celkom vzácne druhy. Kto by ho chcel vidieť na vlastné oči vo voľnej prírode, musel by sa vydať za ním do Afganistánu. Rastie tam v miestach s veľmi suchým letom, v nadmorskej výške od jedného do dvoch tisíc metrov.

foto č. 7 - 

Ornithogallum lanceolatum je zástupcom ďalšieho bohatého rodu, ktorý má vyše sto druhov. Väčšina druhov pochádza z teplých oblastí Stredomoria. Druh, ktorý je na obrázku rastie vo voľnej prírode Turecka a Izraela.

 

 

 

 

Vzácné druhu cibulovin.
Vzácné druhu cibulovin.
Vzácné druhu cibulovin.
Vzácné druhu cibulovin.
Vzácné druhu cibulovin.
Vzácné druhu cibulovin.