Stinná zahrada může v jarním období vypadat všelijak. Závisí jenom na fantazii tvůrce a volbě rostlin. Pokud zvolíme trvalky, můžeme do stinné zahrady vnést mnoho různých struktur i barev, dlouhodobých efektů i krátkých výstřelů krásy. Pro inspiraci přinášíme tři tipy rostlin, které alespoň v mírném přistínění nikdy nezklamou.
- Kandík – Erythronium – je drobná cibulovina. V naší přírodě vzácně roste chráněný druh – kandík psí zub. Existuje celá řada kultivarů i botanických druhů, mnoho z nich je však poměrně vzácných, nebo jsou pro běžné pěstování poměrně náročné. Kultivar ‘Pagoda‘ – na obrázku č. 1 však z řady náročných fešáků jaksi vystupuje a díky tomu se pěstuje velmi snadno. Je to hlíznatá rostlina, která se vysazuje v podzimním období spolu s krokusy, tulipány, narcisy apod. Nejlépe roste v podrostu listnatých stromů, v humózní a mírně vlhké půdě. Nejlepší efekt se dá dosáhnout, když se vytvoří několik hnízd a do každého se vloží 3-5 hlízek. Po odkvetení listy rychle žloutnou a brzo zmizí úplně. Hlízky se z půdy vytahovat nemusí, z jara následujícího roku opět vykvetou.
- Pomněnkovec (slovensky brunera) – Brunnera – je trvalka s květy velmi podobnými pomněnce. Kvetení je poměrně dlouhé, jemné kvítečky působí něžně a laskavě. Až odkvetou, objeví se srdčité listy. Běžně bývají zelené barvy, ale existuje několik odrůd se zajímavou světlou kresbou. Na obrázku je odrůda ‘Jack Frost‘ , která má listy pokryté působivou bílou kresbou.
- Typickými rostlinami jara jsou plicníky (slovensky pľúcnik) – Pulmonaria. Kromě původních druhů se pěstuje řada skvělých odrůd. Plicníky se i v zahradě někdy sami vysévají. Když jich na zahradu vysadíte více odrůd, je docela dobře možné, že jejich „děti“ budou jiné, než jsou rodiče. Může to vést k velmi překvapivým a fantastickým objevům – nově vyklíčené rostliny mohou být někdy ještě zajímavější, než jsou jejich rodiče. Po odkvetení ze středu rostliny vyrostou nové listy, které jsou dozdobeny zvláštní kresbou, která rostlinám propůjčuje punc atraktivity až do dlouhého léta.