
Možná se to stalo i vám, že vás okolnosti přinutili přesazovat nějaké rostliny v období, kdy to není správné. Pak nastává rozhodování o tom, jestli to alespoň zkusit, anebo se rovnou rostliny vzdát. Zejména u listnatých keřů je tento problém poměrně dobře řešitelný. Je hodně druhů, u kterých je tento pokus na místě a šance na záchranu rostliny poměrně velká. Připravili jsme pro vás krátký fotopostup, popis situace je u každého obrázku.
Foto č. 1 - Keře, které potřebujeme uprostřed vegetační doby přesadit na jiné místo, dobře zalijeme. Nejlépe den před tím, než je vyndáme z půdy. Rostliny se dobře "napijí" a udělají si zásobu vody v organismu. Navíc, kořenový bal zůstane kompaktní a zemina lépe drží na kořenech rostlin.
Foto č. 2 - Před vyjmutím rostliny z půdy ( nebo krátce potom) keře hluboce ostříháme. Týká se to dřevin, které mají dobré regenerační schopnosti. Hlubokým řezem rostliny zbavíme listů, čímž se výrazně sníží odpařování vody z rostliny. Tento zásah má rozhodující dopad na úspěšnost celé akce.
Foto č. 3 - Po ostříhání jsou keříky připraveny na vyzvednutí.
Foto č. 4 - Pokud je to možné, snažíme se udržet kořenový bal alespoň s malým množstvím půdy. Tímto se zmírní šok z přesazení.
Foto č. 5 - Následně rostliny vysadíme na nové stanoviště. Pokud nové místo ještě není připraveno, můžeme keříky vysadit těsně vedle sebe na dočasné místo. Pokud bude v polostínu, je to pro rostliny dobré i v případě, že se jedná o světlomilný druh.
Foto č. 6 - Na závěr důkladně zalijeme. Regenarace takto přesazených rostlin je poměrně rychlá a úspěšnost zásahu bývá vysoká.