
Nedávno jsem se vás ptal, jestli vás zajímá soužití hub a vyšších rostlin. Protože jste říkali, že ano, slíbil jsem, že se průběžně budu této zcela fascinující věci podrobněji věnovat.
Ve zkratce by se velmi zjednodušeně dalo říct, že co se týká mykorízy, existuje různé skupiny rostlin, které se liší v tom, jaké vztahy a s jakými houbami mají navázané. Stejně zjednodušeně jde říct, že pro absolutní většinu rostlin existují 4 typy mykorizních vztahů. Potom ještě existuje další skupina rostlin, která během vývoje žádnou spolupráci s houbami nenavázala. Do této nevelké skupiny patří například rostliny z čeledě brukvovitých, kam patří třeba zelí, řepka či ředkvička. Abych vás hned najednou nezahltil příliš velkým množstvím informací, představím vám jenom jeden typ mykorízy. Zahradnicky je sice nejméně využitelná, ale je podmínkou existence velmi velké skupiny rostlin, kterou většina z nás má moc ráda. Tato mykoríza se nazývá orchideoidní a jak už tušíte - týká se orchidejí. Bez této spolupráce by orchideje nebyly - neboť by nemohly klíčit a často ani normálně žít. Je to proto, že orchideje tvoří velmi malá semínka.
Orchideje se obecně, až na malé výjimky vyznačují velmi neobvyklou stavbou semen. Ta totiž obvykle obsahují pouze malý zárodek uschovaný v extrémně slabém obalu, semena orchidejí nemají žádné výživné látky, které by mladým rostlinám poskytly energii pro první dny života. Proto jsou semena orchidejí závislé na konkrétních druzích hub, z jejichž vláken čerpají energii v první fázi života. Pravděpodobnost setkání semínka s konkrétní houbou je mizivá, proto orchidej vytváří obrovské množství semen. V extrémním případě to může být až 2 milióny semínek z jediného květu. Tato semínka mohou být tak droboučká, že připomínají více prach, než reprodukční orgán tak úžasné rostliny. Nejmenší semínka některých druhů orchidejí dosahují hmotnosti necelé miliontiny gramu. Jsou tak lehounké, že je vítr může unášet kilometry daleko od své mateřské rostliny. Obrovské množství semínek produkují některé orchideje jenom proto, aby zvýšily šance druhu na přežití.
Pokud se stane, že se v čase i prostoru setká droboučké semínko orchideje s tou správnou houbou, je první podmínka vzniku křehkého života naplněna. V první fáze života orchideje se jedná o vztah parazitcký, houba bývá orchidejí lehce vykořisťována, později se ji ovšem za zásadní životní výpomoc odměňuje, čímž vzniká vybalancovaný symbiotický vztah, přesněji nazývaný orchideoidní mykoríza.
Všeobecně platí, že zde na FB jen málokdo chce číst dlouhé texty. V tomto případě jsem ale nevěděl, co bych měl z textu škrtnout. Prosím, dočetli jste až do konce?