Malé triky pro zvýraznění chutě u zeleniny.

01.08.2022
Malé triky pro zvýraznění chutě u zeleniny.

Známý anglický zahradník a publicista, pan James Wong ve své knize PĚSTUJEME DOBROU CHUŤ (vyšla i v češtině, vydavatelství Slovart 2016), přináší hromady zajímavých rad, jak zvýraznit chuť jednotlivých druhů zeleniny a ovoce. Protože je doba sběru rajčat, přinášíme vám pár rajčatových citací z této knihy - některé budou možná trošku překvapivé.

"...odstřižením koncové části každého hroznu zajistíte nejen snadnější vyzrávání, ale i větší a chutnější plody. U klasických rajčat ponechte na vijanu 4-5 plodů, u třešňových jich může být 8-10.

"... když drobné plody rajčat dorostou do velikosti hrášku, prolijte půdu v okolí rostlin roztokem mořské soli. Na každý metr čtvereční použijte dávku vzniklou rozpuštěním 60g soli ve 3 litrech vody a dávejte bedlivý pozor, abyste nepokropili listy. Zálivku zopakujte za 14 dní...a potom až napřesrok..."

"...rostliny rajčat rostou nejrychleji po ránu, kdy odčerpávají z kořenů obrovské množství vody. Tehdy je vhodné zalévat. Do pozdního odpoledne slunce mírně ochudí rostliny o vláhu, přičemž se v plodech zahušťuje cukr a chuťové složky. A tou dobou je vhodné sklízet úrodu. Aby chuť získala maximální říz a rajčata medovou sladkost, někteří zahrádkáři dokonce nechávají rostliny dva dny před sklizní zavadnout..."