Lemy kolem záhonů i z tavolníků.

14.05.2019
Lemy kolem záhonů i z tavolníků.

Velmi účinným nástrojem v zahradní tvorbě je používání lemů (chcete-li, nízkých živých plůtků). Ty se třeba používají na oddělení vyšších rostlin vysazených uvnitř záhonu od trávníku. Pro tyto situace se používal třeba krušpán (Buxus), zejména pro jeho něžnost a celoroční působnost. S příchodem žravého milovníka buxusů zavíječe krušpánového (slovensky vijačka krušpánová) se postavení buxusu v některých oblastech našich zemí výrazně zhoršilo. I tam, kde tento škůdce zatím není, je znatelný pokles v jeho důvěru. Nahradit buxus se jeví zatím jako velmi těžko realizovatelný úkol. Pro vytvoření lemů ale existuje několik velmi dobrých rostlin. Jednou z nich je tavolník japonský včetně svých mnoha odrůd. Není sice stálezelený, zato ve vegetačním období nabízí mnoho barevných efektů. Aby lem z tavolníku vypadal opravdu dobře – je zapotřebí dodržet tyto věci.

  1. Na běžný metr vysazovat 3-4 rostliny (dle odrůdy a stupně uživatelské netrpělivosti)
  2. 2x za rok pravidelně řezat. V březnu radikálně, klidně na výšku kolem 10 cm. Podruhé po odkvětu (přelom VI-VII) – stačí lehce, třeba o jednu třetinu.
  3. Hnojit – svěží a hezké výhony samy od sebe nenarostou

První fotografie z našeho seriálu ukazuje tavolníky japonské rok po výsadbě, další dva obrázky dokumentují stav živého plůtku tři roky od založení. Některé druhy se vyznačují zajímavým rašením, jiné hezky kvetou. Několik odrůd zvládne obojí. Jestli se pustíte do něčeho podobného, přejeme hodně štěstí.

Lemy kolem záhonů i z tavolníků.
Lemy kolem záhonů i z tavolníků.