Javory a jejich listy zbarvené podzimem.

17.10.2020
Javory a jejich listy zbarvené podzimem.

Každý, kdo má rád syté barvy podzimu, vyhledává rostliny, které se v tomto čase předvádí nebývale intenzivně. Do této party patří i javory, které se v dobrých letech barví velmi výrazně. Na barevný podzim musíme myslet trochu v předstihu, pokud byste si chtěli některý z javorů vysadit na zahradu, je stále dostatek času. Javorů existuje velké množství, přinášíme vám alespoň pár tipů pro silný podzimní aspekt.

1. Acer platanoides - javor mléč - javor mliečny - poměrně velký strom, který je domácí i v naší přírodě. Může dorůstat až do 20 metrů. Koruna bývá vejčitá až kulovitá. Existuje řada odrůd vhodných i pro malé zahrady. Ty tvoří menší, či sloupovité koruny. Listy některých odrůd bývají dvoubarevné, či purpurově rudé barvy.

2. Acer x freemanii dorůstá do výšky 15 m, tvoří široce vejčitou korunu, listy jsou během vegetace zelené, na podzim získávají žlutou až oranžovou barvu.

3. Acer ginnala - javor amurský, javor ginala - obvykle roste jako větší keř, někdy tvoří menší stromy (do 7m, obvykle ale menší), často vícekmenné. Je to nenáročná dřevina vhodná pro různé půdní typy i různé druhy stanovišť. Na podzim se zelené listy přebarvují do intenzivních teplých odstínů žluté, oranžové, červené až fialové barvy.

4. Acer palmatum - javor dlanitolistý - často bývá označován jako japonský javor. K dispozici existují desítky dostupných odrůd. Vyznačuje se obrovskou variabilitou barevností, tvarem listů i velikostí. Podle odrůdy dorůstá do velikosti od 1 až do 8 metrů.

5. Acer campestre - javor polní (babyka) - javor poľný je naší domácí dřevinou. Tvoří velké keře i středně velké stromy, maximálně 10 -15 m vysoké. Zahradní odrůdy jsou kompaktnějšího vzhledu. Vyznačuje se obrovskou přizpůsobivostí a dá se proto používat skoro za všech okolností. Dobře zvládá řez a využívá se proto jako kvalitní živý plot. Na podzim se zbarvuje do sytých žlutých odstínů.

6. Acer rubrum - javor červený dostal své přiléhavé jméno podle červených květů, které se otevírají ještě před rašením listů. V našich podmínkách dorůstá vzácně až do 20m, obvykle jenom do 12-15 m. Listy jsou během vegetace zelené, ale na podzim dochází k intenzivnímu vybarvování od žlutě oranžových, až po extrémně purpurové odstíny. Existují odrůdy kompaktnějšího až sloupovitého vzrůstu.