Čo s odkvitnutými cibuľovinami?

29.03.2022
Čo s odkvitnutými cibuľovinami?

Teší nás, že sa rýchlené cibuľoviny stávajú stále častejšou a prirodzenou súčasťou našich domovov. V tejto súvislosti sa stále častejšie objavujú otázky, čo robiť s cibuľkami po odkvitnutí. Vyhodiť, alebo zachraňovať?

Ak chcete cibule takýchto rastlín zachraňovať, neustále sa k nim chovajte ako k živým. Mierne rastliny zalievajte a pokiaľ sú listy ešte zelené (po odkvitnutí), môžete ich1-2x prihnojiť slabým hnojivým roztokom. Hneď po odkvitnutí odstráňte odkvitnuté kvety, nedovoľte vznik plodov, to rastlinu veľmi oslabuje. Hneď, ako zaznamenáte prvé náznaky žltnutia listov, zastavte zalievanie aj hnojenie. Nechajte listy úplne uschnúť, vyberte cibule zo substrátu a uchovajte ich cez leto na suchom a tmavom mieste. Od septembra ich môžete vysádzať do záhrady.

Aby to ale úplne jednoduché nebolo, má to jeden háčik. Cibule rastlín, ktoré prešli rýchlením sú týmto zásahom poznamenané. Nie že by nechceli už nikdy zakvitnúť, ale v porovnaní so zdravými čerstvými cibuľami bude kvalita ich kvetov vždy trochu pozadu.