Co možná nevíte o vánoční hvězdě?

20.12.2017
Co možná nevíte o vánoční hvězdě?

Správně se jmenuje Euphorbia pulcherimma, často se ji také říká i poinsettia. Pochází ze Střední Ameriky. Dříve, než se tato rostlina stala vánoční, všimli si jí Aztékové, neboť vlastně rostla v jejich domácím prostředí. Z bílého latexu, který rostlina roní, vyráběly léčivo proti horečkám a z červených listů, které se objevují v období kvetení, vyráběli růžové barvivo používané pro barvení látek i lidské pokožky.

Na příběhu této rostliny se významně podepsal americký občan Joel Roberts Poinsett, který byl do Mexika poslán jako vůbec první velvyslanec USA v této zemi. Možná nebyl špatný diplomat, ale jeho srdce planulo touhou věnovat se botanice. Proto si rostliny všiml a bez váhání nechal několik odřezků i semen poslat do své vlasti, bylo to snad v roce 1828. Hned rok poté, tedy v roce 1829 proběhly první pokusy o komerční pěstování této rostliny. V roce 1834 dostala rostlina dnes platné jméno – Euphorbia pulcherima, ale lidové pojmenování „vánoční hvězda“ je i tak nejoblíbenější.

Ještě několik zajímavostí:

  • Na poměrně vysoké úmrtnosti vánočních hvězd v domácnostech se v největším měřítku podepisují šoky způsobené dopravou rostlin na všech úrovních – od pěstitele do prodejen, z prodejen k zákazníkovi.
  • Šlechtění je zaměřeno zejména na trvanlivost rostlin během přepravy. Nové odrůdy se zkoušejí ve speciálních laboratořích, kde se imitují různé situace, které nastávají při cestě od pěstitele do domácnosti.
  • V současnosti existuje kolem 150 odrůd vánočních hvězd, stále však vznikají další.
  • Evropská produkce těchto rostlin se pohybuje kolem 100 miliónů kusů
  • Průzkum obliby vánočních hvězd (USA) ukázal, že zhruba 80 % prodaných rostlin zakoupí pro výzdobu domovů ženy
Co možná nevíte o vánoční hvězdě?
Co možná nevíte o vánoční hvězdě?