Barvínek - nenáročná rostlina do stínu

16.06.2016
Barvínek - nenáročná rostlina do stínu

Na první pohled vypadá barvínek (Vinca, slovensky zimozeleň) jako taková tuctová, obyčejná rostlinka. Ale vůbec to tak není – zahleďte se třeba do útrob kvítečku barvínku. Připomíná krásnou, souměrnou hvězdičku.  V jarním období takových hvězdiček nadělá barvínek na stovky, takže podrost pod stromy nebo záhon ve stínu se najednou projeví v nádherných tvarech a pestrých barvách. Je to stálezelená rostlinka a tato vlastnost pravděpodobně dala rostlině i jméno. Je pravděpodobné, že název Vinca pochází z latinského slova vincere, což znamená vítěziti, neboť rostlina má svěží zelenou barvu celý rok, čímž vítězí nad zimou….

K barvínku se váže pověst, že na sv. Jana (24. června) chodí pytláci na barvínek – a kdo je trhá, musí být nahý. Doma pak mají bylinu svařit v octě a tímto octem pak mají vypláchnout svoji pušku. Tato procedura má zabezpečit přesnou střelbu, která nikdy nemine cíl.

No, pověsti tohoto druhu jsou dnes spíše už jenom úsměvné, v každém případě však platí, že barvínek je krásnou půdopokryvnou rostlinou, která prozáří každý stinný kousek jarní zahrady.

Barvínek - nenáročná rostlina do stínu
Barvínek - nenáročná rostlina do stínu