Badyán

24.11.2020
Badyán

Už je to tady milí přátelé. Počasí venku už definitivně nabralo podzimně zimní charakter, což často vede k touze zpříjemnit si chvíli svařeným vínem či punčem. Pro tento účel se používá několik druhů koření, které našemu oblíbenému nápoji dají nejenom chuť, ale i hezkou vůni.

K těmto kořením mimo jiné patří půvabné plody stálezeleného tropického stromu, který nese jméno Illycium verum. Toto jméno znají jenom opravdoví specialisté, co byste však řekli na slovo badyán? To už je lepší, že? Badyán je plod rostliny, která se celým jménem nazývá badyáník pravý, slovensky pak anízovec pravý. Je to malý stromek, který dorůstá do výšky kolem 8m, původní je v tropické Číně, Vietnamu a na Filipínách. Kdysi patřil do čeledi magnóliovitých, dnes tvoří samostatnou skupinu rostlin.

Nejzajímavější částí badyáníku je plod, který v uzavřených pouzdrech nese několik semínek. Tyto komůrky se semínky velmi dobře plavou, čím se rostlina samovolně rozšiřuje podél vodních toků. Kromě koření se badyán používá i v dalších odvětvích. Floristé a květináři užívají jejich plody k výrobě různých dekorací. V této souvislosti nutno dodat, že k aranžování se používají i plody jiných druhů badyániku, které jsou vzhledově podobné jako plody badyániku pravého. Plody zakoupené v květinářstvích se důrazně nedoporučuje konzumovat – některé druhy tohoto rodu jsou jedovaté.

Badyán má ještě další formy využití – v kosmetickém průmyslu se z něj vyrábí přísady do ústní vody, voňavkáři ho používají k výrobě parfémů a ani péče o zdraví nezůstala bez krásných plodů této rostliny. Badyán byl důležitým zdrojem účinných látek chřipkového antivirotika prodávaným pod názvem Tamiflu. Obrovský zájem o tuto rostlinu pro farmaceutický průmysl vedl krátkodobě k vysoké poptávce po plodech badyánu, co na krátkou dobu v roce 2005 způsobilo nedostatek badyánu a jeho vysokou cenu na světových trzích. Rychlý vynález výroby účinné látky syntetickou cestou ale brzy vrátil situaci do normálu.

Někdy už to tak bývá, že věci zdánlivě běžné a obyčejné, mají za sebou neobvyklé příběhy. Pokud jste právě dostali chuť na dobrý svařáček či punč, užijte si ho. A nezapomeňte na badyán.