Ako správne ukotviť strom po výsadbe.

18.02.2021
Ako správne ukotviť strom po výsadbe.

Chystáte sa vysadiť na záhradu strom? Schvaľujeme - je to dobrý nápad. Po vysadení je dôležité strom riadne ukotviť. Ukotvenie stromu má zabrániť veľkému pohybu koruny pri veternom počasí. Ukotvenie ale musí byť urobené tak, aby koruna určitú vôľu mala, inak hrozí jej vylomenie. Tiež je dôležité, aby si strom po výsadbe mohol jemne sadnúť. Na ukotvenie sa niekedy používa iba jeden kôl, v takom prípade ale treba dbať na to, aby sa kmienik o tento kôl neodieral. Najbezpečnejšie je kotviť na 2 - 3 koly. Správnych možností je viac, predstavujeme aspoň niektoré z nich.

Foto č. 1 - Stromy na záhradách odvedú veľa užitočnej práce. Okrem iného ju tvoria vo vertikálnej línii, zabezpečujú pocit intimity a súkromia a sú miestom pre život bohatej škály drobných živočíchov.

Foto č. 2 - Pri kotvení na 3 koly kmeň stromu vycentrujeme tak, aby strom stál čo najrovnejšie. Pomocou úväzkov fixujeme strom tak, aby bol stabilný. Ak to nie je nevyhnutné, neobtáčame syntetické úväzky okolo kmeňa. V prípade pozabudnutia na ne, hrozí stromu "zaškrtenie" kmeňa. Tieto syntetické úväzky niekedy menia pod vplyvom počasia svoje vlastnosti - treba ich preto pravidelne kontrolovať, prípadne vymeniť.

Foto č. 3 - Pre menšie veľkosti stromov najmä na menej veterných polohách často postačia 2 koly. Dávajú sa tak, aby spolu so stromom tvorili priamku. Napnutím úväzkov je fixácia stromu pomerne jednoduchá.

Foto č. 4 - Pre ukotvenie stromov sa občas používajú prírodné úväzky z kokosového vlákna. Ich veľkou výhodou je, že časom stratia svoju pevnosť a samé sa uvoľnujú, čím sa znižuje riziko poškodenia stromu zaškrtením kmeňa.

Foto č. 5 - U nás málo bežné, ale rovnako funkčné kotvenie stromu možno realizovať aj zatlčením kolov tak, že ich horná hrana je len 40-50 cm nad povrchom zeme. Pevná fixácia kmeňa je ale nevyhnutná.

Ako správne ukotviť strom po výsadbe.
Ako správne ukotviť strom po výsadbe.
Ako správne ukotviť strom po výsadbe.
Ako správne ukotviť strom po výsadbe.