
Majitelia záhrad v teplých oblastiach a gaštanových oblastiach nech prosím odpustia, tento príspevok je určený najmä tým, ktorí sa ešte neodvážili upiecť si vlastné gaštany. V niektorých oblastiach sa na gaštany chodí do parkov alebo do lesa (gaštany u nás pôvodné nie sú, ale miestami boli do prírody vysádzané). V jesennom čase sa ale pravidelne objavujú v regáloch obchodov s potravinami. Ak by ste chceli vyskúšať ako chutia, máme pre vás pár praktických rád.
Jedlé gaštany sú pomerne citlivé na dobré skladovanie. Ak sú skladované v teplom a suchom prostredí, často vysychajú a potom už nie sú dobré na úpravu. Dobré gaštany sú kompaktné, ak s nimi zatrasiete, nemali by ste cítiť jadro, ako hrká v šupke. Pri nekvalitnom skladovaní dochádza často k zaplesniveniu - pred nákupom si skontrolujte, či plieseň nie je na plodoch vidieť.
Gaštany sa upravujú na mnoho spôsobov, jedným z najjednoduchších je pečenie na sucho. Touto cestou sa "oplatí" upravovať aj menšie množstvo.
Pre pečenie si vyberte staršiu panvicu či hrniec - pri pečení dochádza k začierneniu panvice, ktoré sa zle čistí.
1. Pred pečením narežte jemne špičkou noža plody do kríža z oboch strán. Inak by mohlo dochádzať k náhlym explóziám pri prudkom odparovaní vody.
2. Pečte na menšom až strednom plameni a plody veľmi často miešajte. Pečenie trvá obvykle 15-30 minút, záleží na veľkosti plodov. Veľké gaštany z obchodu vyžadujú viac času, malé sú za štvrťhodinku obvykle hotové.
3. Ak máte gaštany z parku a sú rôznych veľkostí, roztrieďte si ich a pečte iba jednu veľkosť, než by sa upiekli veľké, malé by zhoreli.
4. Jednou zo známok dobrého upečenia je výrazne "odchlípnutá" šupka a ľahké lúpanie. Upečené gaštany šúpte hneď po upečení. Keď gaštan vychladne, čistí sa oveľa horšie.
5. Medzi pevnou hnedou šupkou a jadrom sa nachádza sivá blana s chĺpkami. Túto blanku treba pokiaľ možno odstrániť. Ak zostane táto blanka na jadre, znižuje to chuťový zážitok.
6. Dobre upečené gaštany sa vyznačujú výrazne žltým jadrom, ktoré obvykle býva lesklé, mierne zvrásnené, občas s tmavou škvrnou od pripálenia. Jedia sa samostatne, obvykle hneď po upečení. Majú príjemnú sladkastú chuť a sú veľmi výživné. Niekto ich rád v prirodzenej podobe, dobré sú i mierne osolené. Ak to skúsite - tak dobrú chuť.
Foto č. 1 - Čerstvé plody gaštanov sú najlepšie. Obvykle sa aspoň trochu lesknú.
Foto č. 2 - V niektorých oblastiach sú gaštany neodmysliteľnou súčasťou jsene.
Foto č. 3 - Pre pečením je dobré plody plytko narezať špičkou noža. Najlepšie - z oboch strán.
Foto č. 4 - Pri pečení gaštany skoro neustále miešame.
Foto č. 5 - Takto vyzerajú, keď sú dobre upečené.
Foto č. 6 - Drobnými chĺpkami vyzbrojená blanka oddeľuje žlté jadro od hlavnej šupky. Pokiaľ je to možné, mala by sa odstrániť.
Foto č. 7 - ...dobrú chuť...